Popoln avtomatiziran podzemni namakalni sistem za zalivanje travne ruše vsebuje;
Proizvajalcev namakalne tehnike danes ne manjka. Trenutno vodilni proizvajalci so Rain Bird, Hunter in Toro. Razlike med proizvajalci so minimalne. Izdelki se ne razlikujejo po načinu delovanja, temveč po kakovosti, materialih, oblikovanju oziroma zunanji podobi in seveda cenovnem razredu. Naročniki lahko sami izbirajo med različnimi proizvajalci in cenovnimi razredi materialov ter tehnike.
Montaža oziroma izdelava namakalnega sistema poteka v več fazah. Najprej je potrebno narediti načrt sistema, nato sledi izvedba del, med katere spadajo izkop, polaganje cevi, montaža razpršilcev, jaška, ure in indikatorja padavin, vrnitev zemljišča v prvotno obliko in nastavitve razpršilcev ter programske ure.
Pravilno projektiranje namakalnega sistema je izredno pomembno, saj bo le takšen sistem izpolnjeval osnovne kriterije, ki obsegajo; izbor ustreznih naprav in njihov pravilen razpored ter pravilno izbiro hidravličnega sistema in ustreznega upravljalnega sistema. Osnovno vodilo pri snovanju so tudi želje naročnika, kateremu moramo pravilno predstaviti prednosti in slabosti različnih tehnik zalivanja.
Razpored in domet razpršilnih enot je potrebno prilagoditi intenziteti zalivanja. Intenziteta zalivanja je količina vode, ki jo določen tip naprave v definiranem medsebojnem razporedu aplicira na površino v določenem časovnem obdobju (mm/m2).
Zaradi slabe razporeditve razpršilk lahko neenakomerno aplicirana voda povzroči nezadovoljivo ali pretirano zalivanje površin znotraj istega območja.
Z izborom ustreznih naprav lahko premišljeno kombiniramo namakanje z razpršilnimi enotami, kapljičnim sistemom in cevmi z vgrajenimi kapalkami na mestih, kjer je namakanje potrebno v območju rastlinskih korenin.
Hidravlično dimenzioniranje cevovoda mora temeljiti na dejanski kapaciteti priključka sistema na črpalko ali vodovod, tako da lahko razpršilne enote in kapalke delujejo pod optimalnim delovnim tlakom.
Posledica previsokega ali prenizkega tlaka na delih sistema je neenakomerno zalivanje. Previsok delovni tlak povzroča okvare na elementih namakanja.
Na linijah oziroma v ceveh, na katerih se nahajajo razpršilne enote, bi moral vladati optimalen tlak med 3 in 4 bare, tlak na linijah kapljičnega sistema pa bi moral biti med 1,5 in 2,5 bara.
Avtomatika namakalnega sistema je sestavljena iz elektromagnetnih ventilov, ki so povezani s posamezno linijo razpršilcev in programsko enoto, ki upravlja s tuljavo ventila.
S pomočjo programske enote je mogoče nastaviti dneve zalivanja, čas in število dnevnih vključitev sistema ter dolžino delovanja posameznih ventilov.
Avtomatično upravljanje s sistemom za namakanje je učinkovitejše od ročnega vključevanja posameznih ventilov. Travnate površine je potrebno zalivati ponoči, saj dnevno zalivanje povzroča temperaturne šoke za rastline.
Na letni ravni nudimo vzdrževanje in servisiranje namakalnega sistema. Pred prihodom hladnejših dni vaš sistem izpraznimo (iz cevovodov in razpršilnih enot spihamo vodo, da ne bi ta zmrznila in poškodovala sestavnih delov namakalnega sistema), spomladi pa ga spet "obudimo" in pripravimo na optimalno delovanje.
E-pošta:
martin.ciglar@gardona.si,
gardona.miha@gmail.com,
klaudija.ciglar@gardona.si
Poslovni prostor:
(DOMINO CENTER)
Trstenjakova 5a
2250 Ptuj